Ratusz w Sandomierzu
Sandomierski ratusz

Sandomierz – miasto Sudomira, pierwszych Piastów, księcia-krzyżowca Henryka Sandomierskiego. Rozwijał je Leszek Czarny, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło przysłużył się miastu fundacją wspaniałych fresków w katedrze i darami zdobytymi na Krzyżakach pod Grunwaldem. Tu mieszkał Wincenty Kadłubek, botanik i autor Herbarza Polskiego – Marcin z Urzędowa czy słynny kompozytor Mikołaj Gomółka. Zasłużony polski dziejopisarz Jan Długosz pozostawił po sobie kaplicę w katedrze i dom nazwany jego imieniem. Bywała tu królowa Jadwiga, upodobał je sobie Jarosław Iwaszkiewicz, a zagadki kryminalne rozwiązywał ojciec Mateusz. Pamiątki po tych postaciach można znaleźć do dziś, a pomoże je odkryć przewodnik po Sandomierzu.

Urocze miasto, które jak korona przycupło na wzgórzach lessowych górujących nad królową polskich rzek – Wisłą. Odegrała ona niebagatelną rolę w rozwoju Sandomierza jako portu i miasta kupieckiego. Wraz z żyzną, obfitująca w czarnoziemy, ziemią sandomierskiej przysporzyła bogactwa temu królewskiemu ośrodkowi władzy.

Mały Rzym, w którym na niewielkiej przestrzeni stało 12 kościołów z perełką romańskiej architektury – kościołem Świętego Jakuba czy dominującą nad miastem katedrą fundacji ostatniego piastowskiego króla Polski – Kazimierza Wielkiego.

To miejsce, w którym odbija się historia Polski wraz z jej wzlotami i upadkami. Sandomierz wielokrotnie rujnowany, ale też ocalany od zniszczenia, jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem województwa świętokrzyskiego, które kiedyś nosiło miano właśnie sandomierskiego.

To wszystko sprawia, że przejście z przewodnikiem po Sandomierzu jest punktem obowiązkowym dla pragnących poznać historię tego niezwykłego miejsca, gdzie piękna przyroda bezpośrednio spotyka z się z arcydziełami architektury.

Obiekty do zwiedzenia w Sandomierzu to wspomniane zabytkowe kościoły – Święty Jakub i zachwycającą tu swoim kunsztem brama niebios prowadząca do wnętrza świątyni. Katedra onieśmielająca nieco swoją gotycką bryłą i wnętrzem. Podziemna trasa turystyczna przez dawne kupieckie piwnice przypomina o świetności miasta, a zbrojownia rycerska to miejsce, gdzie poznajemy dawne rycerskie uzbrojenie, zwyczaje i nie tylko. Po spacerze z przewodnikiem osoby zainteresowane przygodami pewnego detektywa, mogą spotkać się z nim osobiście w Muzeum Ojca Mateusza. No prawie osobiście.