Zamek w Chęcinach
Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach z Dolnego Rynku i początku ulicy Łokietka. U stóp góry Zamkowej rzuca się w oczy kościół świętego Bartłomieja, a dalej widać charakterystyczne trzy wieże i okna pozostałe po dawnym domu wielkim.

Widok warowni przyciąga wzrok podróżujących obwodnicą Kielc w stronę Krakowa lub Warszawy. Trzy majestatyczne wieże dominują nad krajobrazem przypominając jak ważnym ongiś miastem były królewskie Chęciny.

Sama warownia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku, z ciężkich dla Polski czasów rozbicia dzielnicowego i szczęśliwie zakończonej próby zjednoczenia kraju przez Władysława Łokietka.

Zanim wejdziemy do środka przez bramę, naszym oczom ukazują się wyrzeźbione w drewnie postaci osób związanych z zamkiem i miastem, a przewodnik o każdej opowie ciekawą historię.

Na zamku czeka na Nas skarbiec odtworzony na pamiątkę wydarzeń z wojen polsko-krzyżackich, gdy zamek ze względu na swoje dogodne, obronne położenie w głębi kraju był miejscem gdzie bezpiecznie składowano zagrożone przez wroga kosztowności.

Również z powodu swej niedostępności zamek służył jako więzienie dla najważniejszych więźniów stanu, krzyżackich jeńców, tchórzliwego kasztelana, a także dla podejrzanego o romanse z królową rycerza.

W domu wielkim przebywali znamienici goście, żony i siostry królewskie. Najbardziej znaną rezydentką miała być słynna Bona Sforza d’Aragona. Ponoć do dziś można ją niekiedy spotkać w murach zamku aczkolwiek w nieco innej postaci.

Z wieży zamkowej przy dobrej pogodzie roztacza się przepiękny widok na Góry Świętokrzyskie. Widać najwyższe pasmo Łysogórskie, góry wznoszące się nad Oblęgorkiem. Kilka razy do roku można dojrzeć na południu zarys najwyższego pasma naszego kraju czyli Tatr.

Widać też ścielące się pod górą Zamkową miasto, dawne podgrodzie. Kiedyś ważny królewski ośrodek gospodarczy, gdzie zamieszkiwali urzędnicy, architekci, kamieniarze, kupcy i rzemieślnicy. Pozostawili po sobie kościoły, renesansową kamienicę i synagogę.

Zamek z przewodnikiem zwiedzać możemy cały rok od poniedziałku do niedzieli. Do dziś przebywa tam zacna załoga i atrakcje, dzięki którym poczujemy się jak byśmy przenieśli się w czasy świetności warowni.

A stąd już rzut beretem do innych interesujących miejsc w regionie: Podzamcza Chęcińskiego, Tokarni a po drodze do Kielc zjazd do Jaskini Raj.